SDI90B-15-TC-P6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
15V 90 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
SDI90B-15-TC-P6
DigiKey Part Number
179-SDI90B-15-TC-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI90B-15-TC-P6
Description
AC-DC, 15 VDC, 6A, SW, C6 DESK-T
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
210mW
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.26" L x 2.11" W x 1.30" H (133.5mm x 53.5mm x 33.0mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, PSE, UKCA
Current - Output (Max)
6A
Standard Number
Power (Watts)
90 W