PSK-60-24-T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 10
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-60-24-T
DigiKey Part Number
179-PSK-60-24-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-60-24-T
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-60-24-T Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
5.32" L x 2.76" W x 1.49" H (135.0mm x 70.0mm x 37.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
2.5 A