PSK-50E-12
DigiKey Part Number
179-PSK-50E-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-50E-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 4.17A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-50E-12 Models
Category
Features
Universal Input
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
6-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.14" L x 2.17" W x 1.20" H (79.8mm x 55.2mm x 30.5mm)
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
4.17A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
50 W