PSA121.5-9IRG
DigiKey Part Number
PSA121.5-9IRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA121.5-9IRG
Description
DC DC CONVERTER 12V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 12V 1.5A 18V - 144V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSA121.5-9IRG Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Remote On/Off, SCP, UVLO
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Non-Isolated PoL Module, Conformal Coated
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.76" L x 1.98" W x 0.99" H (70.2mm x 50.2mm x 25.2mm)
Voltage - Input (Max)
144V