PRC60-24-S15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 10
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 4A 9V - 36V Input
PRC60-24-S15
DigiKey Part Number
179-PRC60-24-S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRC60-24-S15
Description
DC-DC, ISOLATED, 60 W, 9 ~ 36 VD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PRC60-24-S15 Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
4A