Image for PFC250-1024G is not available
PFC250-1024G
DigiKey Part Number
2266-PFC250-1024G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFC250-1024G
Description
AC/DC CONVERTER 24V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
2.6 kV
Series
Efficiency
75%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.50" L x 4.75" W x 2.00" H (215.9mm x 120.7mm x 50.8mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10.5 A