PDRA-240-24 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
GAPTEC Electronic
In Stock: 14
Datasheet
Parametric Equivalent
DComponents
In Stock: 5
Datasheet
IDEC
In Stock: 95
SolaHD
In Stock: 62
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
PDRA-240-24
DigiKey Part Number
179-PDRA-240-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDRA-240-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PDRA-240-24 Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bag
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.36" W x 4.92" H (120.0mm x 60.0mm x 125.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Voltage - Output 1
24V