PDRA-120-12
DigiKey Part Number
179-PDRA-120-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDRA-120-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDRA-120-12 Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bag
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
89%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.44" L x 1.38" W x 4.92" H (112.7mm x 35.0mm x 125.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Voltage - Output 1
12V