PDQ10-Q48-S3-D
DigiKey Part Number
179-PDQ10-Q48-S3-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQ10-Q48-S3-D
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.5A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDQ10-Q48-S3-D Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
82%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55032 Class A
Current - Output (Max)
2.5A
Base Product Number
Power (Watts)
10 W