PCN1-S24-S15-S
DigiKey Part Number
179-PCN1-S24-S15-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN1-S24-S15-S
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN1-S24-S15-S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
81%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55032 Class A
Current - Output (Max)
67mA
Base Product Number
Power (Watts)
1 W