PCM-400-48-U
DigiKey Part Number
179-PCM-400-48-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM-400-48-U
Description
AC/DC CONVERTER 48V 220W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCM-400-48-U Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
55024; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output 1
4.58 A