MPB125-4350G
DigiKey Part Number
179-2278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPB125-4350G
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5V 12V -12V 125W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 4 Output 3.3V 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
5 A
Mfr
Current - Output 4
500 mA
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Open Frame
Efficiency
83%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Output 1
3.3V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Voltage - Output 3
12V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 4
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
10 A
Base Product Number
Current - Output 2
15 A