MBC60-1048G-2
DigiKey Part Number
MBC60-1048G-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC60-1048G-2
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBC60-1048G-2 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
1.35 A