MAP55-4002G
DigiKey Part Number
179-2356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAP55-4002G
Description
AC/DC CNVRTR 5V 2X12V -12V 55W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 4 Output 5V 12V -12V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
1 A
Mfr
Current - Output 4
1 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Voltage - Isolation
2.6 kV
Type
Open Frame
Efficiency
73%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
6.00" L x 3.27" W x 1.60" H (152.4mm x 83.1mm x 40.6mm)
Voltage - Output 3
-12V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 4
12V
Standard Number
Current - Output 1
8 A
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 2
5 A