LDW25-24S
DigiKey Part Number
179-2971-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDW25-24S
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 25W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 1A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDW25-24S Models
Category
Power (Watts)
25W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
83%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.42" L x 2.83" W x 3.54" H (61.5mm x 72.0mm x 90.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 500 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
1A