LDW120-12
DigiKey Part Number
179-2906-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDW120-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 8A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDW120-12 Models
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
8A
Series
Power (Watts)
120W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4.2 kV
Part Status
Obsolete
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Efficiency
81%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
187 ~ 550 VAC (1 ~ 2 Phase)
Features
Adjustable Output, IP20
DC Voltage - Input (Min)
250V
Size / Dimension
4.33" L x 1.57" W x 4.53" H (110.0mm x 40.0mm x 115.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
725V