Image for ETSA180066UD-P5P is not available
ETSA180066UD-P5P
DigiKey Part Number
ETSA180066UD-P5P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETSA180066UD-P5P
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Customer Reference
Detailed Description
18V 12 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
Level V
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Output
18V
Size / Dimension
2.95" L x 1.87" W x 1.08" H (75.0mm x 47.5mm x 27.3mm)
Current - Output (Max)
660mA