ETMA180165UD-P6P-IC
DigiKey Part Number
ETMA180165UD-P6P-IC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETMA180165UD-P6P-IC
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W
Customer Reference
Detailed Description
18V 30 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ETMA180165UD-P6P-IC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
70.9" (1.80m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.33" L x 1.97" W x 1.18" H (110.0mm x 50.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
EN, FCC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output
18V
Standard Number
55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1
Current - Output (Max)
1.65A
Weight
0.485 lb (219.99 g)
Power (Watts)
30 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
300mW (Max)