EPA120100-P5R-SZ
DigiKey Part Number
T1017-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPA120100-P5R-SZ
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 12VAC 1A
Customer Reference
Detailed Description
12VAC 1A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Category
Current - Output (Max)
1A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
12 W
Series
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
Level IV
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Wall Mount
Size / Dimension
1.93" L x 2.31" W x 3.21" H (49.1mm x 58.7mm x 81.6mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
cULus
Voltage - Input
120VAC
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Output
12VAC
Cord Length
72" (1.83m)