EMSA240167-P5P-SZ
DigiKey Part Number
T1101-P5P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMSA240167-P5P-SZ
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 40W
Customer Reference
Detailed Description
24V 40 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
Power (Watts)
40 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
Level V
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Wall Mount (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Type
Multi-Blade (Included)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Output
24V
Size / Dimension
2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)
Current - Output (Max)
1.67A