EMSA240075-P5RP-SZ
DigiKey Part Number
T1181-P5RP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMSA240075-P5RP-SZ
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Customer Reference
Detailed Description
24V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.91" L x 1.71" W x 1.39" H (74.0mm x 43.5mm x 35.3mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, GS, PSE
Current - Output (Max)
750mA
Weight
0.525 lb (238.14 g)
Power (Watts)
18 W