DEP2-15-S12-M
DigiKey Part Number
179-DEP2-15-S12-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DEP2-15-S12-M
Description
DC-DC ISOLATED, 2 W, 13.5~16.5 V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 13.5V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DEP2-15-S12-M Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
13.5V
Size / Dimension
0.50" L x 0.43" W x 0.28" H (12.8mm x 10.8mm x 7.1mm)
Voltage - Input (Max)
16.5V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
167mA