ABC225-1T12L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
ABC225-1T12L
DigiKey Part Number
179-2810-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABC225-1T12L
Description
AC/DC CONVERTER 12V 113W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ABC225-1T12L Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
9.37 A