WLS28-2CWR-285DXQ
DigiKey Part Number
2170-WLS28-2CWR-285DXQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS28-2CWR-285DXQ
Description
WLS28-2 DUAL COLOR LIGHT STRIP;
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light Red, White 11.22" (285.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Clear
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Cascadable
Series
Housing Material
Aluminum (Al)
Packaging
Box
Termination Style
Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
Red, White
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Luminous Flux
200lm Red, 475lm White
Lens Type
Flat, Clear
Length
11.22" (285.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.10" x 0.98" (28.0mm x 25.0mm)