WL50F-2PBQ
DigiKey Part Number
2170-WL50F-2PBQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WL50F-2PBQ
Description
WORK LIGHT 50MM DIA
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 12 ~ 30VDC Flat, Clear
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WL50F-2PBQ Models
Category
Features
On/Off Switching
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Polycarbonate (PC)
Series
Termination Style
Connector (M12)
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Color
White, Cool
Lens Type
Flat, Clear
Luminous Flux
185lm
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.95" (50.0mm) Dia
Base Product Number
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC