HR5.8-12-T2
DigiKey Part Number
522-1042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR5.8-12-T2
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 5.3AH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 5.3Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
3.60" L x 2.81" W x 4.07" H (91.5mm x 71.5mm x 103.5mm)
Series
Termination Style
Spade, .250" (6.3mm)