ATTINY48-12PU
DigiKey Part Number
2156-ATTINY48-12PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY48-12PU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-PDIP
EEPROM Size
64 x 8
Packaging
Bulk
RAM Size
256 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 6x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
12MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI
Supplier Device Package
28-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)