AWP30-8540-T-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Assmann WSW Components
In Stock: 79
Datasheet
30 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin
AWP30-8540-T-R
DigiKey Part Number
HSC30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWP30-8540-T-R
Description
CONN SOCKET 30POS IDC TIN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Obsolete
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Socket
Features
Feed Through
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
30
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)