AWL254-DG-G80D
DigiKey Part Number
123-AWL254-DG-G80D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWL254-DG-G80D
Description
PIN HEADER, 6.0/3.0MM, 2.54MM, 8
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 80 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AWL254-DG-G80D Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.453" (11.50mm)
Connector Type
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact