Image for AWHW1-24A-0202 is not available
AWHW1-24A-0202
DigiKey Part Number
123-AWHW1-24A-0202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWHW1-24A-0202
Description
DIN 41651
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.050" (1.27mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.106" (2.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A