Image for AWHW 30A-0102-T is not available
AWHW 30A-0102-T
DigiKey Part Number
123-AWHW30A-0102-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWHW 30A-0102-T
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.224" (5.70mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.124" (3.15mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.352" (8.95mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Gray
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A