AWHW-254-40-PP3
DigiKey Part Number
123-AWHW-254-40-PP3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWHW-254-40-PP3
Description
DIN 41651 HEADER MALE PRESS-FIT
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Press-Fit, Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Series
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.181" (4.60mm)
Insulation Height
1.087" (27.60mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A