AWHW-200-60RP11
DigiKey Part Number
123-AWHW-200-60RP11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWHW-200-60RP11
Description
DIN 41651 HEADER MALE THR 60PIN
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 60 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Mfr
Contact Length - Mating
0.142" (3.60mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.315" (8.00mm)
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A