AWHW-200-10RP10
DigiKey Part Number
123-AWHW-200-10RP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWHW-200-10RP10
Description
DIN 41651 HEADER MALE THR 10PIN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Mfr
Contact Length - Mating
0.142" (3.60mm)
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.638" (16.20mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A