AWG28-9/G/300 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 643
Datasheet
Flat Ribbon Cable Gray 9 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 5.0' (1.52m)
AWG28-9/G/300
DigiKey Part Number
AE09G-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-9/G/300
Description
CBL RIBN 9COND FLAT 0.05 GRAY 5'
Customer Reference
Detailed Description
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.450" (11.43mm)
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Number of Conductors
9
Length
5.0' (1.52m)
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG