Image for AW140-EG-Z38B is not available
AW140-EG-Z38B
DigiKey Part Number
123-AW140-EG-Z38B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AW140-EG-Z38B
Detailed Description
Connector Header Through Hole 38 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
AW140-EG-Z38B Models
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length
0.457" (11.60mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact