Image for AW140-EG-Z31C1 is not available
AW140-EG-Z31C1
DigiKey Part Number
123-AW140-EG-Z31C1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AW140-EG-Z31C1
Detailed Description
Connector Header Through Hole 31 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
AW140-EG-Z31C1 Models
Contact Length - Mating
0.346" (8.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact