Image for AW140-EG-Z28E is not available
AW140-EG-Z28E
DigiKey Part Number
123-AW140-EG-Z28E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AW140-EG-Z28E
Detailed Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
AW140-EG-Z28E Models
Contact Length - Mating
0.496" (12.60mm)
Series
Contact Length - Post
0.236" (6.00mm)
Overall Contact Length
0.832" (21.14mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact