AW140-EG-Z27D
DigiKey Part Number
123-AW140-EG-Z27D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AW140-EG-Z27D
Description
PIN- & FEMALE HEADER MALE THT 2
Detailed Description
Connector Header Through Hole 27 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AW140-EG-Z27D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.224" (5.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.441" (11.20mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact