Image for AW140-EG-Z14B is not available
AW140-EG-Z14B
DigiKey Part Number
123-AW140-EG-Z14B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AW140-EG-Z14B
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
AW140-EG-Z14B Models
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.457" (11.60mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact