Image for AW140-EG-G29D is not available
AW140-EG-G29D
DigiKey Part Number
123-AW140-EG-G29D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AW140-EG-G29D
Description
PIN HEADER
Detailed Description
Connector Header Through Hole 29 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
AW140-EG-G29D Models
Category
Contact Length - Mating
0.224" (5.70mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.441" (11.20mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact