Image for AW140-EG-G20E is not available
AW140-EG-G20E
DigiKey Part Number
123-AW140-EG-G20E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AW140-EG-G20E
Description
PIN HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AW140-EG-G20E Models
Category
Contact Length - Mating
0.496" (12.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.236" (6.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.831" (21.10mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact