Image for AW140-EA-Z29H is not available
AW140-EA-Z29H
DigiKey Part Number
123-AW140-EA-Z29H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AW140-EA-Z29H
Description
PIN HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 29 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
AW140-EA-Z29H Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.224" (5.70mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.181" (4.60mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A