AR 16-HZW/TN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 54
Datasheet
Similar
Aries Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Aries Electronics
In Stock: 0
Harwin Inc.
In Stock: 198
16 (2 x 8) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
AR-16-HZW-TN
AR-16-HZW-TN
AR 16-HZW/TN
DigiKey Part Number
123-AR16-HZW/TN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR 16-HZW/TN
Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AR 16-HZW/TN Models
Category
Termination
Wire Wrap
Manufacturer
Assmann WSW Components
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Type
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Material - Post
Beryllium Copper
Number of Positions or Pins (Grid)
16 (2 x 8)
Housing Material
Thermoplastic, Polyester
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Gold
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Mating
Beryllium Copper
Current Rating (Amps)
3 A
Mounting Type
Through Hole
Contact Resistance
4mOhm