AFFC20-24-050-SHT-R is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for AFFC20-24-050-SHT-R is not available
AFFC20-24-050-SHT-R
DigiKey Part Number
123-AFFC20-24-050-SHT-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFFC20-24-050-SHT-R
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
AFFC20-24-050-SHT-R Models
Number of Positions
24
Current Rating (Amps)
0.4A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)