AFFC20-12-050-SHT-T is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for AFFC20-12-050-SHT-T is not available
AFFC20-12-050-SHT-T
DigiKey Part Number
123-AFFC20-12-050-SHT-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFFC20-12-050-SHT-T
Detailed Description
12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
AFFC20-12-050-SHT-T Models
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
0.4A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)