AFFC20-10-050-SHT-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Image for AFFC20-10-050-SHT-R is not available
AFFC20-10-050-SHT-R
DigiKey Part Number
123-AFFC20-10-050-SHT-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFFC20-10-050-SHT-R
Description
FFC / FPC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
AFFC20-10-050-SHT-R Models
Category
Locking Feature
Slide Lock
Manufacturer
Assmann WSW Components
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Bulk
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
0.4A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
120.0µin (3.05µm)
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)