ACOV-SUB-25MB29 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol CONEC
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol CONEC
In Stock: 0
3M
Encitech Connectors AB
In Stock: 324
NorComp Inc.
In Stock: 57
NorComp Inc.
In Stock: 130
MH Connectors
In Stock: 160
MH Connectors
In Stock: 64
25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 45° Shielded
ACOV-SUB-25MB29
DigiKey Part Number
AE11511-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-25MB29
Description
CONN BACKSHELL 25POS 45DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-25MB29 Models
Category
Cable Exit
45°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Nickel over Copper
Number of Positions
25
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Compatible Shell Size
B
Features
Mating Screws 4-40
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos