Image for A-TB750-HA11V is not available
A-TB750-HA11V
DigiKey Part Number
A-TB750-HA11V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB750-HA11V
Description
TERM BLK 11POS TOP ENT 7.5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB750-HA11V Models
Category
Wire Gauge
14-24 AWG
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side), Lever Actuated
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
11
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.295" (7.50mm)
Contact Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Vertical with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
10 A
Base Product Number
Voltage
300 V