Image for A-TB508-TP15 is not available
A-TB508-TP15
DigiKey Part Number
A-TB508-TP15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-TP15
Description
TERM BLK 15POS 45DEG 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB508-TP15 Models
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Gauge
14-22 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side)
Number of Levels
1
Operating Temperature
-33°C ~ 120°C
Positions Per Level
15
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Base Product Number
Current
10 A